Wątroba na zawsze

Zadbaj o swoją wątrobę, zanim zacznie wołać o pomoc

Udostępnij ten artykuł

Rozmowa Bożeny Stasiak z dr n. med. Leszkiem Markiem Krześniakiem

– O podejmowaniu działań profilaktycznych najczęściej mówimy w kontekście chorób układu krążenia czy schorzeń nowotworowych, natomiast jeśli chodzi o wątrobę, to o profilaktyce mówi się dużo rzadziej. Z czego to wynika i jak powinna wyglądać profilaktyka chorób wątroby, która jest także bardzo istotna?

– Takie podejście do chorób wątroby może wynikać z wielu czynników. Przede wszystkim dość powszechne jest przekonanie, że wątroba sama sobie poradzi, bo łatwo się regeneruje. A to nie do końca jest słuszne, ona też ma ograniczone możliwości. Wątroba jest takim rodzajem filtru, do którego żyłami spływa krew z całego organizmu i tu jest oczyszczana. Jeśli ten filtr się „zapcha”, to we krwi pozostaną toksyny. Wskaźnikiem zdrowia wątroby jest bilirubina, jeśli jej stężenie we krwi staje się coraz wyższe, jest to sygnał, że już wymaga pomocy.

Profilaktyka chorób wątroby, jak w wielu innych schorzeniach, opiera się na zdrowym stylu życia, ale nie tylko. Szczególnie w sytuacjach, kiedy przyjmujemy dużo niesterydowych leków przeciwzapalnych, spożywamy żywność mocno przetworzoną, zawierającą dużo konserwantów, kiedy nadużywamy alkoholu, warto, w ramach profilaktyki, sięgać po preparaty, które działają korzystnie na cały układ pokarmowy, a więc i na wątrobę. Bardzo pomocne mogą być sorbenty krzemowe, które, wprowadzane do przewodu pokarmowego, nie przenikają do krwi, ale ze światła jelita są w stanie zaabsorbować nie tylko egzotoksyny, które dostają się do organizmu z pożywieniem, ale także endotoksyny, wydzielane przez drobnoustroje chorobotwórcze czy powstające w organizmie w wyniku procesów przemiany materii oraz w trakcie rozwijających się infekcji i procesów zapalnych.

Do takich sorbentów należy hydrożel kwasu metylokrzemowego – Enterogel. Jest on w stanie wchłonąć ze światła przewodu pokarmowego toksyny o wielkości cząstki o masie od 70 do 1000 kD (kiloDaltonów – Dalton to jednostka masy w przybliżeniu równa masie atomu wodoru, ale ze względów praktycznych zdefiniowana jako 1/12 masy atomu węgla). Hydrożel ten ma budowę polarną i, podobnie jak magnes, przyciąga wirusy i bakterie, na powierzchni których jest przeciwny ładunek elektryczny. Tak uchwycone „w pułapkę” drobnoustroje są wydalane z organizmu wraz z kałem.

Dlatego hydrożel kwasu krzemowego może być z powodzeniem wykorzystywany tak w profilaktyce, jak i we wspomaganiu leczenia schorzeń układu pokarmowego, w tym oczywiście i wątroby.


Udostępnij ten artykuł