Wątroba na zawsze

Palacze znacznie bardziej narażeni na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby

Udostępnij ten artykuł

Autor: Alicja Kostecka

Palenie papierosów wiąże się z bardzo licznymi zgubnymi następstwami, o których napisano i powiedziano już bardzo wiele. Nie brakuje jednak doniesień o kolejnych negatywnych skutkach nałogu – tym razem zbadano, czy palenie papierosów zwiększa ryzyko niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD).

Corocznej obserwacji ultrasonograficznej w trakcie około 4 lat poddano 199 468 pacjentów bez NAFLD. W tym czasie aż u 45 409 pacjentów stwierdzono cechy NAFLD. Okazało się, że ryzyko rozwoju tego schorzenia istotnie wzrasta u osób palących i z wieloma paczkolatami w wywiadzie. U mężczyzn z wywiadem 5-10 paczkolat ryzyko wzrasta o 25% w porównaniu z osobami niepalącymi, a dla osób palących >10 paczkolat ryzyko sięga 36%. U kobiet z kolei >10 paczkolat podnosi ryzyko zachorowania na NAFLD aż o 47%. Mężczyźni z historią palenia >20 paczkolat są około 25% bardziej podatni na rozwój włóknienia w obrębie wątroby od osób niepalących. U kobiet związek ten jest wyrażony jeszcze silniej – panie z wywiadem >10 paczkolat ryzyko to mają około 75% większe.
Kolejne badanie na bardzo dużej populacji wykazujące szkodliwość palenia papierosów. Ile dowodów jeszcze potrzeba, by przekonać palaczy do porzucenia nałogu?

 

Tekst publikujemy dzięki uprzejmości www.termedia.pl

Udostępnij ten artykuł